Yeni Gezegen Bulmak İçin Yapay Zeka Gerekiyor

Yeni gezegen keşfetmek için neler kullanılıyor nasıl keşfediliyor. işte hiç bilmediğiniz nasa dünyası yapay zeka her yerde artık Gezegen keşfi çalışmaları, yüz binlerce sinyalin analiz edilmesiyle oldukça uzun ve yorucu bir süreç. NASA, yeni yapay zeka sistemi ile elde edilen görüntüleri analiz ediyor ve gezegen keşfi çalışmalarını hızlandırıp, daha kolay hale getiriyor.
İnsanoğlu binlerce yıldır gökyüzüne bakarak gezegenleri ve yıldızları keşfetmeye çalıştı. Teleskoplar, uzay uçuşları, dijital kameralar ve bilgisayarlar bu gözlemlerde bizlere yardımcı oluyor. Soğuk, uzak ve küçük olan dış gezegenlerin keşfinde artık makine öğrenimi de araştırmacılara yardım edecek.

Kepler dört yılda yaklaşık 200.000 yıldız gözlemledi. Her 30 dakikada bir resim çekerek yaklaşık 14 milyar veri noktası yarattı. Bu 14 milyar veri noktası, yaklaşık 2 katrilyon olası gezegen yörüngelerine dönüşüyor. En güçlü bilgisayarların bile analiz etmeleri gereken çok miktarda bilgi, zahmetli ve zaman alan bir süreç oluşturuyor. Bu işlemi daha hızlı ve etkili yapmak için makinenin öğrenmesinden faydalanılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir